Eesti sünniiive on kogu sajandi kõige madalam

Käisin mõni aeg tagasi ühe linna sünnitusmajas visiidil. Tuttavasse koridori sisse astudes ei olnud mitte ühegi sünnitava naise häält kuulda. Nagu oleks kogu rahvas puhkusel. Minu mälestused selle majaga 2-3 aastat tagasi olid aga teised. Igas sünnitustoas kuskil keegi oigas või mingit täishäälikut häälis (lõdvestumiseks). Korrus oli täis rahva saginat, laste nuttu, kuid vanemate rõõmu. Sünnitajaid oli nii palju, et perepalatite järgi oli järjekord.

Kuid nüüd, 2023.a koridoris palatite vahel jalutades ei olnud mitte kedagi. Ka mitte ühegi vastsündinud beebi värsket nahinat ega nuttu kuulda.

Väga kummaline vaikus oli. Lausa nii kummaline oli, et jättis mulle hetkeks mulje, justkui oleksin puhkuste ajal haiglast külastama läinud.

Liuglesin hiirvaikuses üle pika koridori ja sain kokku oma tuttava ämmaemandaga. Tervitasime. Küsisin, et mis toimub. Et valel päeval tulin või. Ta ütles, et ei ole. Ongi nii. Sünnitajaid on meeletult väheks jäänud.

Küsisin, mis lahti siis. Alles ju 2-3.a tagasi olid vaat et järjekorraski, nüüd oleks nagu kogu korrus välja surnud.

Ta kinnitas, et valel ajal ma ei tulnud, et selline vaikus on juba nende tavapärane päev. Ja kinnitas, et tõesti – sünnitajaid on märkimisväärset väheks jäänud. “Haiglad seavad juba ümber personalikorraldusi. Nii palju ämmaemandaid ega õdesid ei pea enam olema valves”.

Küsisin, et mis toimub siis? Ütles, et peale koroonat muutus kõik.

Selgus, et minu tuttav ämmaemand oli läinud üle enneaegsete vastsündinute intensiivi tööle. Küsisin temalt, et kas on tõsi, et enneaegselt sündivate laste osakaal on suurenenud peale koroonat. Ta vastas: “Jah, täiesti silmnähtavalt, väga palju”. Kortsutas kulmu ja raputas pead ja rõhutas: “Tõesti palju. Ei tea, mis on lahti, aga enneaegseid sünnib paljud”.

Paar päeva hiljem sattus mulle ERR artiklist vahendatud statistika.

Järeldused tehke ise. Huvitav vaadata, et oma kaasaegsel ja moodsal ajastul oleme jõudnud momenti, kus sündimus on järjest langenud. Meie väikese Eesti jaoks, kus isegi iga hingeline on hingekirjas, on see keeruline uudis, mis paraku uue valitsuse kiiretest läbiviidatavatest reformidest ei ole prioriteet…

Eriti pean lugu paljulapselistest peredest. Õigemini, mulle meeldib paremini sõnakasutus “lasterikas pere”. Just sellepärast, et lapsed – nemad on kogu oleviku vili ja nemad on ka kogu tuleviku vili. Riigi kontekstis, aga ka perekonniti.

Muuseas võib ju välja juba tuua ka veel, et keisrilõigete osakaal on järsult suurenenud ja ka südameriketega elussündivate laste osakaal on hüppeliselt suurenenud… Kes tahab, leiab statistikaameti kodulehelt kõik ise üles siit andmebaasist.

https://www.err.ee/1608851879/eestis-sundis-mullu-rekordvahe-lapsi

Originaalartiklit saad lugeda täismahus siit.

Similar Posts